Сурет салу бойынша ОУД-дағы сабақтың қысқаша мазмұны
Білім беру саласы: көркемдік-эстетикалық даму
Тақырыбы: "аяздағы ағаштар".
Жасы: орта топ.
Мақсаты: қысқы табиғатты сүюге тәрбиелеу.
Міндеттері:
эстетикалық қабылдауды дамыту. Бекіту қабілеті
суретте табиғаттың сұлулығын көрсетіңіз. Гуашьпен сурет салу жаттығуы
(бүкіл щеткамен және оның ұшымен). Эстетикалық сезімдерді ояту, дағдыларды дамыту
табиғаттың сұлулығына және жасалған суреттерге таңдану.
Материалдар: кез-келген бозғылт түсті A4 немесе сәл қағаз
көбірек, гуашь, әр балаға арналған щеткалар.
Басқа сабақтармен және қызмет түрлерімен байланыс:
серуендеу, экскурсиялар. Суреттерді, суреттердің репродукцияларын қарау.
Сабақ барысы:
1 Кіріспе бөлім.
- Балалар, жылдың қай мезгілі? (қыс)
- Жылдың осы уақытында сізге не ұнайды? (қар жауып, қысқы көңілді)
- Ойнайық ойын. Мен сөзді "қыс" деп айтамын, ал сіз
сипаттау үшін сөздерді ойластыру керек: ол қандай? (ақ, пушистый,
аязды). "Аяз" сөзі (суық, тікенді, АҚ) және т. б. сөздер: боран,
қар құрты, қар ұшқыны және т. б.
- Жарайсыңдар! Сіз ағаштардағы аязды көрдіңіз бе? Қараңызшы көрінісін,
ол қандай? (ақ, әдемі, пушистый).
Балалар, біз экскурсияда қандай ағаштарды көргенімізді еске түсірейік
олар көрінеді (қайың, шырша, Теректі көрді. Жапырақтары жоқ қайың мен терек, в
қарға. Жасыл шыршалар, бұтақтарда қар бар).
2 Негізгі бөлім
- Аязда ағаштарды тартайық. Бізге қандай түстер керек
талап етіледі жұмыс істеу үшін? (қоңыр, ақ, жасыл, көк). Болады
аязда қайың салу (мұғалім суреттерді көрсетеді), Терек және
тіпті шырша.
Жұмысқа кіріспес бұрын, біз күмәнданамыз.
Гимназиясындағы сергіту сәті.
Міне, қыста (балалар қолдарын бұлғайды.)
Жел мұзды соғып тұр
Және бұлтты қар көтереді. (Балалар дөңгелек қимыл жасайды
қолмен)
Ол қатал және күшті.
Қояндар бұталарға тығылады. (Балалар терең скватқа отырады
Тіпті Айлакер түлкі бірнеше секунд, содан кейін тұрыңыз)
Жасырынып, отырады,
Ал, қар ұшады, ұшады. (Балалар қолдарын бұлғайды)
Бірақ зұлым боран басылды,
Күн аспанда жарқырайды. (Потягивания — итереміз)
Түлкі далаға шығады. (Секіру)
Ал, біз аздап жүреміз (серуендеу)
Мен үйге өзіне оралады.
- Ал енді жұмысқа кірісеміз. Станокқа назар аударыңыз
(үлгі), мен аяздағы ағашты осылай суреттедім. Сіз қалай ойлайсыз, біз не боламыз
сурет салу? (гуашь)
- Схемаға қарап, қалай сурет салатынымызды айтыңыз. Бұл
алдымен сызыңыз? (тақтаға кезең-кезеңмен сурет салу суреттері ілулі, балалар
олар жұмыстың дәйектілігін айтады)
Балалар сурет салады. Сурет салу процесінде мұғалім назар аударады
балалардың композициялық, түстік және кезеңдік ерекшеліктерін беруге
сурет.
3 қорытынды бөлім.
- Балалар, сіз салған ағаштарды сіздермен бірге қарастырайық.
Жақсы, сіз өте қызықты жұмыс жасадыңыз. Барлық жұмыстар біз
ілу өтті.