"Құс ауласы" орта тобындағы кіріктірілген сабақтың қысқаша мазмұны»
Мақсаты: құстар мен олардың балапандары туралы білімді бекіту (атаулары, сыртқы түрі, қозғалу әдістері, дыбыстар);
Міндеттері:
* осы тақырып бойынша сөздікті байыту және белсендіру;
* көпше зат есімдерді құруға үйрету;
* есту және көру қабілетін, есте сақтау қабілетін дамыту;
* үй құстарына деген сүйіспеншілік пен қамқорлықты тәрбиелеу;
* әңгімелесушіні мұқият тыңдауға үйрету.
• мүсіндеуге үйрету тауық және балапандар, пайдалану мүсіндеуде табиғи материалдар (жапырақ, қауырсын).
Білім беру салаларын интеграциялау:
- Коммуникация
- Таным
- Көркем шығармашылық
Алдын-ала жұмыс: әңгімелер, құстар туралы суреттер мен альбомдарды қарау, көркем әдебиетті оқу.
Материал: үй құстары мен олардың балапандары бейнеленген суреттер., пластилин, стектер, тақталар, қауырсындар, жапырақтар.
Сабақ барысы:
1. - Балалар, енді Мен сізге біреудің әнін тыңдап, кімді тыңдайтыныңызды анықтауды ұсынамын.
(құс ауласында ән айту фонограммасы естіледі).
- Сіз қазір кімнің дауыстарын естідіңіз? (короз, тауық, күркетауық, үйрек, қаз).
- Олардың барлығын бір сөзбен қалай атауға болады? (Үй құстары).
- Неге үй?
- Ол оларға қалай қарайды? (оларды тамақтандырады, ішеді, үй салады, серуендеуге мүмкіндік береді, үйді тазартады)
- Үй құстарында қандай үйлер бар? (coop, птичник)
- Иесі оларды не тамақтандырады? (арнайы жем, астық, тары, нан үгіндісі, туралған қайнатылған көкөністер және т. б.)
- Кез-келген құстың пайдасы бар, енді сіз оны естисіз.
Олардың бірінші пайдасы-
Бұл көптеген жұмыртқалар.
Және олар әлі де тауықтарды береді
Жастықтар мен қауырсындар
Үшіншіден, егер тауықтар болса
Сіз оларды қуыруға және жеуге болады
- Үйдің қандай пайдасы бар. құстар? (Құс еті бізге ет, жұмыртқа, мамық береді.
Бірақ сіз тәтті ұйықтайтын жастықтар, көрпелер мен төменгі курткалар олардың қылшықтарынан тұрады).
Жұмбақтар:
Мен сізге жұмбақтар жасаймын, сіз қандай құс туралы білуге тырысасыз. Егер сіз болжасаңыз, онда сіз осы құстың суретін көресіз.
* Өрнектері бар құйрық,
Шпоры бар етік,
Беленькие перышки,
Қызыл тарақ.
Кім бұл колышке?
(Кокерель)
* Құйрықты тауықпен ерітеді,
Маңызды мырза жүреді,
Жерде аяғымен соғу,
Оның аты кім - .(Индюк)
* Ұзын мойын,
Қызыл тарси,
Пятки үшін қысыңыз,
Беги без оглядки. (Қаз)
•Ол: "Мен үлкен құспын!
Қараңызшы, сары ұрық әкелді!»
Және көшеге барды
Мақтану (Тауық)
* Жаңбырда ол серуендейді,
Щипать травку обожает,
Кря айқайлайды, мұның бәрі әзіл,
Әрине, бұл (үйрек)
- Сонымен, бұл құстар қандай? / Үй/
- Оларды үй деп атайды, өйткені адам оларға қамқорлық жасайды. Ол оларды тамақтандырады, ішеді, баспана тәртібімен ұстайды. Бұл құстардың үйі қалай аталатынын кім біледі? / Балалардың жауаптары/
- Тамаша, балалар! Айтыңызшы, құстардың денесі немен жабылған? / қауырсын/
- Құстардың тағы не бар? Қараңызшы, мұқият. / Балалардың жауаптары/
- Ойланыңыз, үй құстары не істей алады? / Балалардың жауаптары/
- Ал қандай құстар жүзе алады? / Балалардың жауаптары/
Отбасын ата " ойыны»
Балалар суреттерді қарайды, еске түсіреді және атайды:
* Тауық-короз-тауық / және оларда көп болады ... тауықтар/
* Үйрек-үйрек-үйрек /және оларда көп болады ... үйректер/
* Күркетауық-күркетауық-күркетауық / және оларда көп болады ... күркетауық/
* Қаз-қаз-қаз / және оларда көп болады ... гослеттер/
- Балаларымыз, жарайсыңдар! Енді құлағыңызды дайындап, біздің құстардың қайсысы айқайлағанын мұқият тыңдап, болжауға тырысамыз.
Кім айқайлап жатқанын тап "ойыны»
(мұғалім жазбаны қамтиды, ал балалар болжайды)
"Ко-ко-ко, куд – кудах –тах-тах",- кудахчет және квохчет.
"Ку-ка-ре-ку!"- кричит …
"Га-га-га, го-го-го", - гогочет....
"Кря-кря-кря" - крякает …
- Міне, күркетауық, балалар ол-болбочет,
"Бл-бл-бл" — міне, ол кричит.
- Ой, балалар, бізге кім келгенін қараңыз. / Кокерель/
- Тек ол өте қайғылы, өйткені оның отбасы жоқ. Отбасын соқыр етіп, оны қуантайық. Кокерельдің отбасы кім?
Тауықтармен бірге тауықты модельдеуді көрсету.
Балалардың өзіндік жұмысы.
"Құс ауласы" ұжымдық жұмысын құру.
Төменгі жол: - Балалар, біз кімді соқыр еттік? Ал бұл құстар немесе жануарлар? Қандай құстар? Бүгін біз тағы қандай үй құстарын білдік? Неліктен оларды үй деп атайды?